4’ü epilepsi olmak üzere 9 ilaç geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile biri lösemi, 4’ü epilepsi olmak üzere 9 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını bildirdi.
SUT’ta yapılan düzenlemelerle geri ödeme listesine alınacak ilaçlar şöyle:

  • 1 lösemi ilacı
  • 4 epilepsi ilacı
  • 1 kalp ilacı
  • 1 kemoterapi ilacı
  • 1 Wilson hastalığı
  • 1 kas gevşetici

Bu ilaçların eklenmesiyle beraber geri ödeme listesine alınan ilaç sayısı 8444 oldu. Bu ilaçların 6511’i yurt içi imal ,1960’ı ithal olup ülkemizde ruhsatlı, 373’ü ise direkt yurt dışından getirilen ilaçlardan oluştuğunu ifade etti.

2019 yılında 444 adet yeni ilaç geri ödeme listesine eklendiğini belirten Bakan Selçuk, 351 adedinin yurt içi imal, 93 adedinin ise ithal ürün olduğunu söyledi.

Düzenleme ile yeni işlem kodları tanımlandığını bildiren Bakan Selçuk, “Biyokimya işlem kodları sayesinde, hastalıklarımızın tanı ve tedavi takibi daha doğru bir biçimde gerçekleştirilecek. Her bir testin ulusal kimliği olacak. Böylece hasta hakkında ayrıntılı ve sağlıklı verilere ulaşılabilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarama ve doğrulama analizlerinde kullanılan maddeler için de ayrı ayrı kodlar belirlendiğine değinen Selçuk, böylece yasa dışı maddelerin tespit edilerek kötüye kullanımların önüne geçileceğini belirtti.

Bakan Selçuk, “Yine madde bağımlılığı tanılarında ‘Danışma, Arındırma, Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin’ etkinliğini artırmak amacıyla, Tıbbi Rehabilitasyon Hizmetlerinden, ‘Aile görüşmesi-değerlendirme’, ‘Bireysel psikoterapi’, ‘Grup psikoterapisi’ işlemlerinin yapılma sıklık ve sayıları arttırılmıştır.” dedi

Bakan Selçuk, yerli ilaç sayısı oranının artmasıyla hem fiyat bazında yerli üretimin desteklendiğini hem de hastaların ilaçlara daha kolay erişim sağlayabileceğini vurguladı.

İLAÇ İSİMLERİ

  • Dexrazoxane Kemex 500 mg VIAL
  • Diondel 100 mg 50 tb
  • Trientine Hydrochloride capsules usp 250 mg 10 caps (wilson Hastalığı)
  • Trentine 250 mg 100 capsules

Comments are closed.

Epilepsi nöbeti geçiren birine nasıl müdahale edilmeli? Epilepside ilk yardım
Epilepsi 7 Videoları Epilepsy Action Epilepsy Society İsviçre Epilepsi Birliği Koç Üniversitesi Hastanesi Yeditepe EpilepsiSiz Videoları
Epilepsi nedir
Epilepsinin nedenleri
Nöbet tipleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan doktorlara tepki gösterdi ve sağlık alanındaki yenilikler hakkında bilgi verdi
Epilepsi hastalarının ehliyet almaları için gereken sağlık şartları değiştirildi
İstanbulda hafif ticari aracın durağa dalması sonucu ölü ve yaralılar var
Otobüs şoförü, nöbet geçiren çocuğu sağlık ekiplerine yetiştirmek için zamanla yarıştı
Share This